E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dohindréck-en dahindrücken (D)pousser vers (F)
Stammformen dohindréck-endréck-t dohindohige-dréck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (dohin-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréck-en dohin
dudréck-s dohin
hien/si,hatt/etdréck-t dohin
mirdréck-en dohin
dirdréck-t dohin
sidréck-en dohin
Passé composé
echhunndohige-dréck-t
duhuesdohige-dréck-t
hien/si,hatt/ethuetdohige-dréck-t
mirhunndohige-dréck-t
dirhuttdohige-dréck-t
sihunndohige-dréck-t
Plus-que-parfait
echhatdohige-dréck-t
duhasdohige-dréck-t
hien/si,hatt/ethatdohige-dréck-t
mirhatendohige-dréck-t
dirhatdohige-dréck-t
sihatendohige-dréck-t
Futur I
echwäert dohindréck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dohige-dréck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdohindréck-en
dugéifsdohindréck-en
hien/si,hatt/etgéifdohindréck-en
mirgéifendohindréck-en
dirgéiftdohindréck-en
sigéifendohindréck-en
Conditionnel Passé composé
echhättdohige-dréck-t
duhässdohige-dréck-t
hien/si,hatt/ethättdohige-dréck-t
mirhättendohige-dréck-t
dirhättdohige-dréck-t
sihättendohige-dréck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck dohin!
Plurieldréck-t dohin!
dohige-dréck-t
dohindréck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréck-enausdréck-enbäidréck-endoutdréck-endrandréck-endréck-enduerchdréck-enëmdréck-enerandréck-enerausdréck-enerdréck-enerofdréck-eneropdréck-enewechdréck-ennodréck-enofdréck-enopdréck-enundréck-enverdréck-enzerdréck-enzeréckdréck-enzoudréck-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles