E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ëmdréck-en umdrücken (D)
Stammformen ëmdréck-endréck-t ëmëmge-dréck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ëm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréck-en ëm
dudréck-s ëm
hien/si,hatt/etdréck-t ëm
mirdréck-en ëm
dirdréck-t ëm
sidréck-en ëm
Passé composé
echhunnëmge-dréck-t
duhuesëmge-dréck-t
hien/si,hatt/ethuetëmge-dréck-t
mirhunnëmge-dréck-t
dirhuttëmge-dréck-t
sihunnëmge-dréck-t
Plus-que-parfait
echhatëmge-dréck-t
duhasëmge-dréck-t
hien/si,hatt/ethatëmge-dréck-t
mirhatenëmge-dréck-t
dirhatëmge-dréck-t
sihatenëmge-dréck-t
Futur I
echwäert ëmdréck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ëmge-dréck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifëmdréck-en
dugéifsëmdréck-en
hien/si,hatt/etgéifëmdréck-en
mirgéifenëmdréck-en
dirgéiftëmdréck-en
sigéifenëmdréck-en
Conditionnel Passé composé
echhättëmge-dréck-t
duhässëmge-dréck-t
hien/si,hatt/ethättëmge-dréck-t
mirhättenëmge-dréck-t
dirhättëmge-dréck-t
sihättenëmge-dréck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck ëm!
Plurieldréck-t ëm!
ëmge-dréck-t
ëmdréck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréck-enausdréck-enbäidréck-endohindréck-endoutdréck-endrandréck-endréck-enduerchdréck-enerandréck-enerausdréck-enerdréck-enerofdréck-eneropdréck-enewechdréck-ennodréck-enofdréck-enopdréck-enundréck-enverdréck-enzerdréck-enzeréckdréck-enzoudréck-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles