E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erdréck-en erdrücken (D)écraser, accabler qn. de qch. (F)to crush (E)
Stammformen erdréck-enerdréck-terdréck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerdréck-en
duerdréck-s
hien/si,hatt/eterdréck-t
mirerdréck-en
direrdréck-t
sierdréck-en
Passé composé
echhunnerdréck-t
duhueserdréck-t
hien/si,hatt/ethueterdréck-t
mirhunnerdréck-t
dirhutterdréck-t
sihunnerdréck-t
Plus-que-parfait
echhaterdréck-t
duhaserdréck-t
hien/si,hatt/ethaterdréck-t
mirhatenerdréck-t
dirhaterdréck-t
sihatenerdréck-t
Futur I
echwäert erdréck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erdréck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferdréck-en
dugéifserdréck-en
hien/si,hatt/etgéiferdréck-en
mirgéifenerdréck-en
dirgéifterdréck-en
sigéifenerdréck-en
Conditionnel Passé composé
echhätterdréck-t
duhässerdréck-t
hien/si,hatt/ethätterdréck-t
mirhättenerdréck-t
dirhätterdréck-t
sihättenerdréck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererdréck!
Plurielerdréck-t!
erdréck-t
erdréck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréck-enausdréck-enbäidréck-endohindréck-endoutdréck-endrandréck-endréck-enduerchdréck-enëmdréck-enerandréck-enerausdréck-enerofdréck-eneropdréck-enewechdréck-ennodréck-enofdréck-enopdréck-enundréck-enverdréck-enzerdréck-enzeréckdréck-enzoudréck-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles