E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erandréck-en herandrücken (D)pousser ŕ  l'intérieur (F)
Stammformen erandréck-endréck-t eranerage-dréck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréck-en eran
dudréck-s eran
hien/si,hatt/etdréck-t eran
mirdréck-en eran
dirdréck-t eran
sidréck-en eran
Passé composé
echhunnerage-dréck-t
duhueserage-dréck-t
hien/si,hatt/ethueterage-dréck-t
mirhunnerage-dréck-t
dirhutterage-dréck-t
sihunnerage-dréck-t
Plus-que-parfait
echhaterage-dréck-t
duhaserage-dréck-t
hien/si,hatt/ethaterage-dréck-t
mirhatenerage-dréck-t
dirhaterage-dréck-t
sihatenerage-dréck-t
Futur I
echwäert erandréck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-dréck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferandréck-en
dugéifserandréck-en
hien/si,hatt/etgéiferandréck-en
mirgéifenerandréck-en
dirgéifterandréck-en
sigéifenerandréck-en
Conditionnel Passé composé
echhätterage-dréck-t
duhässerage-dréck-t
hien/si,hatt/ethätterage-dréck-t
mirhättenerage-dréck-t
dirhätterage-dréck-t
sihättenerage-dréck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck eran!
Plurieldréck-t eran!
erage-dréck-t
erandréck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréck-enausdréck-enbäidréck-endohindréck-endoutdréck-endrandréck-endréck-enduerchdréck-enëmdréck-enerausdréck-enerdréck-enerofdréck-eneropdréck-enewechdréck-ennodréck-enofdréck-enopdréck-enundréck-enverdréck-enzerdréck-enzeréckdréck-enzoudréck-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles