E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofdréck-en herabdrücken (D)pousser vers le bas (F)to depress (E)
Stammformen erofdréck-endréck-t eroferofge-dréck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréck-en erof
dudréck-s erof
hien/si,hatt/etdréck-t erof
mirdréck-en erof
dirdréck-t erof
sidréck-en erof
Passé composé
echhunnerofge-dréck-t
duhueserofge-dréck-t
hien/si,hatt/ethueterofge-dréck-t
mirhunnerofge-dréck-t
dirhutterofge-dréck-t
sihunnerofge-dréck-t
Plus-que-parfait
echhaterofge-dréck-t
duhaserofge-dréck-t
hien/si,hatt/ethaterofge-dréck-t
mirhatenerofge-dréck-t
dirhaterofge-dréck-t
sihatenerofge-dréck-t
Futur I
echwäert erofdréck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-dréck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofdréck-en
dugéifserofdréck-en
hien/si,hatt/etgéiferofdréck-en
mirgéifenerofdréck-en
dirgéifterofdréck-en
sigéifenerofdréck-en
Conditionnel Passé composé
echhätterofge-dréck-t
duhässerofge-dréck-t
hien/si,hatt/ethätterofge-dréck-t
mirhättenerofge-dréck-t
dirhätterofge-dréck-t
sihättenerofge-dréck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréck erof!
Plurieldréck-t erof!
erofge-dréck-t
erofdréck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréck-enausdréck-enbäidréck-endohindréck-endoutdréck-endrandréck-endréck-enduerchdréck-enëmdréck-enerandréck-enerausdréck-enerdréck-eneropdréck-enewechdréck-ennodréck-enofdréck-enopdréck-enundréck-enverdréck-enzerdréck-enzeréckdréck-enzoudréck-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles