E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dree-Žn drohen (D)menacer (F)to meance/ threaten (E)
Stammformen dree-Žndree-tge-dree-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Trema in -Žn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echdree-Žn
dudree-s
hien/si,hatt/etdree-t
mirdree-Žn
dirdree-t
sidree-Žn
Passť composť
echhuge-dree-t
duhuesge-dree-t
hien/si,hatt/ethuetge-dree-t
mirhuge-dree-t
dirhuttge-dree-t
sihuge-dree-t
Plus-que-parfait
echhatge-dree-t
duhasge-dree-t
hien/si,hatt/ethatge-dree-t
mirhatege-dree-t
dirhatge-dree-t
sihatege-dree-t
Futur I
echwäert dree-Žn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-dree-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdree-Žn
dugéifsdree-Žn
hien/si,hatt/etgéifdree-Žn
mirgéifendree-Žn
dirgéiftdree-Žn
sigéifendree-Žn
Conditionnel Passť composť
echhšttge-dree-t
duhšssge-dree-t
hien/si,hatt/ethšttge-dree-t
mirhättege-dree-t
dirhšttge-dree-t
sihättege-dree-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdree!
Plurieldree-t!
ge-dree-t
dree-Žn
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bedree-Žnundree-Žn
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles