E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

annull-éier-en abbrechen, absagen (D)annuler (F)to break off (E)
Stammformen annull-éier-enannull-éier-tannull-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echannull-éier-en
duannull-éier-s
hien/si,hatt/etannull-éier-t
mirannull-éier-en
dirannull-éier-t
siannull-éier-en
Passé composé
echhunnannull-éier-t
duhuesannull-éier-t
hien/si,hatt/ethuetannull-éier-t
mirhunnannull-éier-t
dirhuttannull-éier-t
sihunnannull-éier-t
Plus-que-parfait
echhatannull-éier-t
duhasannull-éier-t
hien/si,hatt/ethatannull-éier-t
mirhatenannull-éier-t
dirhatannull-éier-t
sihatenannull-éier-t
Futur I
echwäert annull-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert annull-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifannull-éier-en
dugéifsannull-éier-en
hien/si,hatt/etgéifannull-éier-en
mirgéifenannull-éier-en
dirgéiftannull-éier-en
sigéifenannull-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättannull-éier-t
duhässannull-éier-t
hien/si,hatt/ethättannull-éier-t
mirhättenannull-éier-t
dirhättannull-éier-t
sihättenannull-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierannull-éier!
Plurielannull-éier-t!
annull-éier-t
annull-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles