E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausdréi-en ausdrehen (D)éteindre, aléser (F)
Stammformen ausdréi-endréi-t ausausge-dréi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréi-en aus
dudréi-s aus
hien/si,hatt/etdréi-t aus
mirdréi-en aus
dirdréi-t aus
sidréi-en aus
Passé composé
echhunnausge-dréi-t
duhuesausge-dréi-t
hien/si,hatt/ethuetausge-dréi-t
mirhunnausge-dréi-t
dirhuttausge-dréi-t
sihunnausge-dréi-t
Plus-que-parfait
echhatausge-dréi-t
duhasausge-dréi-t
hien/si,hatt/ethatausge-dréi-t
mirhatenausge-dréi-t
dirhatausge-dréi-t
sihatenausge-dréi-t
Futur I
echwäert ausdréi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-dréi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausdréi-en
dugéifsausdréi-en
hien/si,hatt/etgéifausdréi-en
mirgéifenausdréi-en
dirgéiftausdréi-en
sigéifenausdréi-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-dréi-t
duhässausge-dréi-t
hien/si,hatt/ethättausge-dréi-t
mirhättenausge-dréi-t
dirhättausge-dréi-t
sihättenausge-dréi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi aus!
Plurieldréi-t aus!
ausge-dréi-t
ausdréi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréi-enbäidréi-endréi-enduerchdréi-enëmdréi-enerofdréi-eneropdréi-eniwwerdréi-enofdréi-enopdréi-enundréi-enverdréi-enzeréckdréi-enzoudréi-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles