E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäidréien anziehen (D)serrer (F)
Stammformen bäidréiendréit bäibäigedréit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréie bäi
dudréis bäi
hien/si,hatt/etdréit bäi
mirdréie bäi
dirdréit bäi
sidréie bäi
Passé composé
echhubäigedréit
duhuesbäigedréit
hien/si,hatt/ethuetbäigedréit
mirhubäigedréit
dirhuttbäigedréit
sihubäigedréit
Plus-que-parfait
echhatbäigedréit
duhasbäigedréit
hien/si,hatt/ethatbäigedréit
mirhatebäigedréit
dirhatbäigedréit
sihatebäigedréit
Futur I
echwäert bäidréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigedréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäidréien
dugéifsbäidréien
hien/si,hatt/etgéifbäidréien
mirgéifebäidréien
dirgéiftbäidréien
sigéifebäidréien
Conditionnel Passé composé
echhättbäigedréit
duhässbäigedréit
hien/si,hatt/ethättbäigedréit
mirhättebäigedréit
dirhättbäigedréit
sihättebäigedréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi bäi!
Plurieldréit bäi!
bäigedréit
bäidréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréienausdréiendréienduerchdréienëmdréienerofdréieneropdréieniwwerdréienofdréienopdréienundréienverdréienzeréckdréienzoudréien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles