E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerdréien überdrehen (D)to overwind (E)
Stammformen iwwerdréieniwwerdréitiwwerdréit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch mit -n- möglich: dréinen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerdréien
duiwwerdréis
hien/si,hatt/etiwwerdréit
miriwwerdréien
diriwwerdréit
siiwwerdréien
Passé composé
echhunniwwerdréit
duhuesiwwerdréit
hien/si,hatt/ethuetiwwerdréit
mirhunniwwerdréit
dirhuttiwwerdréit
sihunniwwerdréit
Plus-que-parfait
echhatiwwerdréit
duhasiwwerdréit
hien/si,hatt/ethatiwwerdréit
mirhateniwwerdréit
dirhatiwwerdréit
sihateniwwerdréit
Futur I
echwäert iwwerdréien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdréit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerdréien
dugéifsiwwerdréien
hien/si,hatt/etgéifiwwerdréien
mirgéifeniwwerdréien
dirgéiftiwwerdréien
sigéifeniwwerdréien
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerdréit
duhässiwwerdréit
hien/si,hatt/ethättiwwerdréit
mirhätteniwwerdréit
dirhättiwwerdréit
sihätteniwwerdréit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerdréi!
Plurieliwwerdréit!
iwwerdréit
iwwerdréien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréienausdréienbäidréiendréienduerchdréienëmdréienerofdréieneropdréienofdréienopdréienundréienverdréienzeréckdréienzoudréien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles