E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausdréin-en ausdrehen (D)éteindre, aléser (F)
Stammformen ausdréin-endréin-t ausausge-dréin-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echdréin-en aus
dudréin-s aus
hien/si,hatt/etdréin-t aus
mirdréin-en aus
dirdréin-t aus
sidréin-en aus
Passé composé
echhunnausge-dréin-t
duhuesausge-dréin-t
hien/si,hatt/ethuetausge-dréin-t
mirhunnausge-dréin-t
dirhuttausge-dréin-t
sihunnausge-dréin-t
Plus-que-parfait
echhatausge-dréin-t
duhasausge-dréin-t
hien/si,hatt/ethatausge-dréin-t
mirhatenausge-dréin-t
dirhatausge-dréin-t
sihatenausge-dréin-t
Futur I
echwäert ausdréin-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-dréin-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausdréin-en
dugéifsausdréin-en
hien/si,hatt/etgéifausdréin-en
mirgéifenausdréin-en
dirgéiftausdréin-en
sigéifenausdréin-en
Conditionnel Passé composé
echhättausge-dréin-t
duhässausge-dréin-t
hien/si,hatt/ethättausge-dréin-t
mirhättenausge-dréin-t
dirhättausge-dréin-t
sihättenausge-dréin-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréin aus!
Plurieldréin-t aus!
ausge-dréin-t
ausdréin-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréin-enbäidréin-endréin-enduerchdréin-enëmdréin-enerofdréin-eneropdréin-eniwwerdréin-enofdréin-enopdréin-enundréin-enverdréin-enzeréckdréin-enzoudréin-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles