E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bäidréinen anziehen (D)serrer (F)
Stammformen bäidréinendréint bäibäigedréint
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (bäi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echdréine bäi
dudréins bäi
hien/si,hatt/etdréint bäi
mirdréine bäi
dirdréint bäi
sidréine bäi
Passé composé
echhubäigedréint
duhuesbäigedréint
hien/si,hatt/ethuetbäigedréint
mirhubäigedréint
dirhuttbäigedréint
sihubäigedréint
Plus-que-parfait
echhatbäigedréint
duhasbäigedréint
hien/si,hatt/ethatbäigedréint
mirhatebäigedréint
dirhatbäigedréint
sihatebäigedréint
Futur I
echwäert bäidréinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bäigedréint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbäidréinen
dugéifsbäidréinen
hien/si,hatt/etgéifbäidréinen
mirgéifebäidréinen
dirgéiftbäidréinen
sigéifebäidréinen
Conditionnel Passé composé
echhättbäigedréint
duhässbäigedréint
hien/si,hatt/ethättbäigedréint
mirhättebäigedréint
dirhättbäigedréint
sihättebäigedréint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréi bäi!
Plurieldréint bäi!
bäigedréint
bäidréinen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréinenausdréinendréinenduerchdréinenëmdréinenerofdréineneropdréineniwwerdréinenofdréinenopdréinenundréinenverdréinenzeréckdréinenzoudréinen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles