E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchdréinen durchdrehen (D)perdre l'adhérence, craquer (F)to crack/ panic (E)
Stammformen duerchdréinendréint duerchduerchgedréint
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echdréinen duerch
dudréins duerch
hien/si,hatt/etdréint duerch
mirdréinen duerch
dirdréint duerch
sidréinen duerch
Passé composé
echhunnduerchgedréint
duhuesduerchgedréint
hien/si,hatt/ethuetduerchgedréint
mirhunnduerchgedréint
dirhuttduerchgedréint
sihunnduerchgedréint
Plus-que-parfait
echhatduerchgedréint
duhasduerchgedréint
hien/si,hatt/ethatduerchgedréint
mirhatenduerchgedréint
dirhatduerchgedréint
sihatenduerchgedréint
Futur I
echwäert duerchdréinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchgedréint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchdréinen
dugéifsduerchdréinen
hien/si,hatt/etgéifduerchdréinen
mirgéifenduerchdréinen
dirgéiftduerchdréinen
sigéifenduerchdréinen
Conditionnel Passé composé
echhättduerchgedréint
duhässduerchgedréint
hien/si,hatt/ethättduerchgedréint
mirhättenduerchgedréint
dirhättduerchgedréint
sihättenduerchgedréint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréin duerch!
Plurieldréint duerch!
duerchgedréint
duerchdréinen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréinenausdréinenbäidréinendréinenëmdréinenerofdréineneropdréineniwwerdréinenofdréinenopdréinenundréinenverdréinenzeréckdréinenzoudréinen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles