E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erŽmšntweren entgegnen (D)rťpondre (F)to answer (E)
Stammformen erŽmšntwerenšntwert erŽmerŽmgešntwert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erŽm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten šntwerten
Indikativ Aktiv
Prťsent
echšntweren erŽm
dušntwers erŽm
hien/si,hatt/etšntwert erŽm
miršntweren erŽm
diršntwert erŽm
sišntweren erŽm
Passť composť
echhunnerŽmgešntwert
duhueserŽmgešntwert
hien/si,hatt/ethueterŽmgešntwert
mirhunnerŽmgešntwert
dirhutterŽmgešntwert
sihunnerŽmgešntwert
Plus-que-parfait
echhaterŽmgešntwert
duhaserŽmgešntwert
hien/si,hatt/ethaterŽmgešntwert
mirhatenerŽmgešntwert
dirhaterŽmgešntwert
sihatenerŽmgešntwert
Futur I
echwäert erŽmšntweren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erŽmgešntwert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferŽmšntweren
dugéifserŽmšntweren
hien/si,hatt/etgéiferŽmšntweren
mirgéifenerŽmšntweren
dirgéifterŽmšntweren
sigéifenerŽmšntweren
Conditionnel Passť composť
echhštterŽmgešntwert
duhšsserŽmgešntwert
hien/si,hatt/ethštterŽmgešntwert
mirhšttenerŽmgešntwert
dirhštterŽmgešntwert
sihšttenerŽmgešntwert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieršntwer erŽm!
Plurielšntwert erŽm!
erŽmgešntwert
erŽmšntweren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
šntwerenbešntwerenveršntwerenzerťckšntweren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles