E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erŽmšntwer-en entgegnen (D) – rťpondre (F) – to answer (E)
Stammformen erŽmšntwer-enšntwer-t erŽmerŽmge-šntwer-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (erŽm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten šntwerten
Indikativ Aktiv
Prťsent
echšntwer-en erŽm
dušntwer-s erŽm
hien/si,hatt/etšntwer-t erŽm
miršntwer-en erŽm
diršntwer-t erŽm
sišntwer-en erŽm
Passť composť
echhunnerŽmge-šntwer-t
duhueserŽmge-šntwer-t
hien/si,hatt/ethueterŽmge-šntwer-t
mirhunnerŽmge-šntwer-t
dirhutterŽmge-šntwer-t
sihunnerŽmge-šntwer-t
Plus-que-parfait
echhaterŽmge-šntwer-t
duhaserŽmge-šntwer-t
hien/si,hatt/ethaterŽmge-šntwer-t
mirhatenerŽmge-šntwer-t
dirhaterŽmge-šntwer-t
sihatenerŽmge-šntwer-t
Futur I
echwäert erŽmšntwer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erŽmge-šntwer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferŽmšntwer-en
dugéifserŽmšntwer-en
hien/si,hatt/etgéiferŽmšntwer-en
mirgéifenerŽmšntwer-en
dirgéifterŽmšntwer-en
sigéifenerŽmšntwer-en
Conditionnel Passť composť
echhštterŽmge-šntwer-t
duhšsserŽmge-šntwer-t
hien/si,hatt/ethštterŽmge-šntwer-t
mirhšttenerŽmge-šntwer-t
dirhštterŽmge-šntwer-t
sihšttenerŽmge-šntwer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieršntwer erŽm!
Plurielšntwer-t erŽm!
erŽmge-šntwer-t
erŽmšntwer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
šntwer-enbešntwer-enveršntwer-enzerťckšntwer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles