E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerdréin-en überdrehen (D)to overwind (E)
Stammformen iwwerdréin-eniwwerdréin-tiwwerdréin-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerdréin-en
duiwwerdréin-s
hien/si,hatt/etiwwerdréin-t
miriwwerdréin-en
diriwwerdréin-t
siiwwerdréin-en
Passé composé
echhunniwwerdréin-t
duhuesiwwerdréin-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerdréin-t
mirhunniwwerdréin-t
dirhuttiwwerdréin-t
sihunniwwerdréin-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerdréin-t
duhasiwwerdréin-t
hien/si,hatt/ethatiwwerdréin-t
mirhateniwwerdréin-t
dirhatiwwerdréin-t
sihateniwwerdréin-t
Futur I
echwäert iwwerdréin-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdréin-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerdréin-en
dugéifsiwwerdréin-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerdréin-en
mirgéifeniwwerdréin-en
dirgéiftiwwerdréin-en
sigéifeniwwerdréin-en
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerdréin-t
duhässiwwerdréin-t
hien/si,hatt/ethättiwwerdréin-t
mirhätteniwwerdréin-t
dirhättiwwerdréin-t
sihätteniwwerdréin-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerdréin!
Plurieliwwerdréin-t!
iwwerdréin-t
iwwerdréin-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréin-enausdréin-enbäidréin-endréin-enduerchdréin-enëmdréin-enerofdréin-eneropdréin-enofdréin-enopdréin-enundréin-enverdréin-enzeréckdréin-enzoudréin-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles