E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zeréckdréinen zurückdrehen (D)tourner en arrière (F)turn back (E)
Stammformen zeréckdréinendréint zeréckzeréckgedréint
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echdréinen zeréck
dudréins zeréck
hien/si,hatt/etdréint zeréck
mirdréinen zeréck
dirdréint zeréck
sidréinen zeréck
Passé composé
echhunnzeréckgedréint
duhueszeréckgedréint
hien/si,hatt/ethuetzeréckgedréint
mirhunnzeréckgedréint
dirhuttzeréckgedréint
sihunnzeréckgedréint
Plus-que-parfait
echhatzeréckgedréint
duhaszeréckgedréint
hien/si,hatt/ethatzeréckgedréint
mirhatenzeréckgedréint
dirhatzeréckgedréint
sihatenzeréckgedréint
Futur I
echwäert zeréckdréinen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckgedréint hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckdréinen
dugéifszeréckdréinen
hien/si,hatt/etgéifzeréckdréinen
mirgéifenzeréckdréinen
dirgéiftzeréckdréinen
sigéifenzeréckdréinen
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckgedréint
duhässzeréckgedréint
hien/si,hatt/ethättzeréckgedréint
mirhättenzeréckgedréint
dirhättzeréckgedréint
sihättenzeréckgedréint
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréin zeréck!
Plurieldréint zeréck!
zeréckgedréint
zeréckdréinen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréinenausdréinenbäidréinendréinenduerchdréinenëmdréinenerofdréineneropdréineniwwerdréinenofdréinenopdréinenundréinenverdréinenzoudréinen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles