E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zeréckdréin-en zurückdrehen (D)tourner en arrière (F)turn back (E)
Stammformen zeréckdréin-endréin-t zeréckzeréckge-dréin-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echdréin-en zeréck
dudréin-s zeréck
hien/si,hatt/etdréin-t zeréck
mirdréin-en zeréck
dirdréin-t zeréck
sidréin-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckge-dréin-t
duhueszeréckge-dréin-t
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-dréin-t
mirhunnzeréckge-dréin-t
dirhuttzeréckge-dréin-t
sihunnzeréckge-dréin-t
Plus-que-parfait
echhatzeréckge-dréin-t
duhaszeréckge-dréin-t
hien/si,hatt/ethatzeréckge-dréin-t
mirhatenzeréckge-dréin-t
dirhatzeréckge-dréin-t
sihatenzeréckge-dréin-t
Futur I
echwäert zeréckdréin-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-dréin-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckdréin-en
dugéifszeréckdréin-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckdréin-en
mirgéifenzeréckdréin-en
dirgéiftzeréckdréin-en
sigéifenzeréckdréin-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckge-dréin-t
duhässzeréckge-dréin-t
hien/si,hatt/ethättzeréckge-dréin-t
mirhättenzeréckge-dréin-t
dirhättzeréckge-dréin-t
sihättenzeréckge-dréin-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréin zeréck!
Plurieldréin-t zeréck!
zeréckge-dréin-t
zeréckdréin-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréin-enausdréin-enbäidréin-endréin-enduerchdréin-enëmdréin-enerofdréin-eneropdréin-eniwwerdréin-enofdréin-enopdréin-enundréin-enverdréin-enzoudréin-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles