E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zoudréin-en zudrehen (D)fermer (F)
Stammformen zoudréin-endréin-t zouzouge-dréin-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten auch ohne -n- möglich: dréien
Indikativ Aktiv
Présent
echdréin-en zou
dudréin-s zou
hien/si,hatt/etdréin-t zou
mirdréin-en zou
dirdréin-t zou
sidréin-en zou
Passé composé
echhunnzouge-dréin-t
duhueszouge-dréin-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-dréin-t
mirhunnzouge-dréin-t
dirhuttzouge-dréin-t
sihunnzouge-dréin-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-dréin-t
duhaszouge-dréin-t
hien/si,hatt/ethatzouge-dréin-t
mirhatenzouge-dréin-t
dirhatzouge-dréin-t
sihatenzouge-dréin-t
Futur I
echwäert zoudréin-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-dréin-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzoudréin-en
dugéifszoudréin-en
hien/si,hatt/etgéifzoudréin-en
mirgéifenzoudréin-en
dirgéiftzoudréin-en
sigéifenzoudréin-en
Conditionnel Passé composé
echhättzouge-dréin-t
duhässzouge-dréin-t
hien/si,hatt/ethättzouge-dréin-t
mirhättenzouge-dréin-t
dirhättzouge-dréin-t
sihättenzouge-dréin-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréin zou!
Plurieldréin-t zou!
zouge-dréin-t
zoudréin-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andréin-enausdréin-enbäidréin-endréin-enduerchdréin-enëmdréin-enerofdréin-eneropdréin-eniwwerdréin-enofdréin-enopdréin-enundréin-enverdréin-enzeréckdréin-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles