E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

andreiwen eintreiben (D)recouvrer (rclamer), ramener (btail) (F)to drive in, encash (E)
Stammformen andreiwendreift anagedriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiwen an
dudreifs an
hien/si,hatt/etdreift an
mirdreiwen an
dirdreift an
sidreiwen an
Pass compos
echhunnagedriwwen
duhuesagedriwwen
hien/si,hatt/ethuetagedriwwen
mirhunnagedriwwen
dirhuttagedriwwen
sihunnagedriwwen
Plus-que-parfait
echhatagedriwwen
duhasagedriwwen
hien/si,hatt/ethatagedriwwen
mirhatenagedriwwen
dirhatagedriwwen
sihatenagedriwwen
Futur I
echwäert andreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agedriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifandreiwen
dugéifsandreiwen
hien/si,hatt/etgéifandreiwen
mirgéifenandreiwen
dirgéiftandreiwen
sigéifenandreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttagedriwwen
duhssagedriwwen
hien/si,hatt/ethttagedriwwen
mirhttenagedriwwen
dirhttagedriwwen
sihttenagedriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif an!
Plurieldreift an!
agedriwwen
andreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausdreiwendreiwennnerdreiwenerandreiwenerausdreiwenermdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiwenhannerdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles