E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausdreiwen austreiben (D)mener au pturage, exorciser, faire passer qch. qn. (F)to cast out (E)
Stammformen ausdreiwendreift ausausgedriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiwen aus
dudreifs aus
hien/si,hatt/etdreift aus
mirdreiwen aus
dirdreift aus
sidreiwen aus
Pass compos
echhunnausgedriwwen
duhuesausgedriwwen
hien/si,hatt/ethuetausgedriwwen
mirhunnausgedriwwen
dirhuttausgedriwwen
sihunnausgedriwwen
Plus-que-parfait
echhatausgedriwwen
duhasausgedriwwen
hien/si,hatt/ethatausgedriwwen
mirhatenausgedriwwen
dirhatausgedriwwen
sihatenausgedriwwen
Futur I
echwäert ausdreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgedriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausdreiwen
dugéifsausdreiwen
hien/si,hatt/etgéifausdreiwen
mirgéifenausdreiwen
dirgéiftausdreiwen
sigéifenausdreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttausgedriwwen
duhssausgedriwwen
hien/si,hatt/ethttausgedriwwen
mirhttenausgedriwwen
dirhttausgedriwwen
sihttenausgedriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif aus!
Plurieldreift aus!
ausgedriwwen
ausdreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwendreiwennnerdreiwenerandreiwenerausdreiwenermdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiwenhannerdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles