E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausdreiw-en austreiben (D)mener au pturage, exorciser, faire passer qch. qn. (F)to cast out (E)
Stammformen ausdreiw-endreif-t ausausge-driww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiw-en aus
dudreif-s aus
hien/si,hatt/etdreif-t aus
mirdreiw-en aus
dirdreif-t aus
sidreiw-en aus
Pass compos
echhunnausge-driww-en
duhuesausge-driww-en
hien/si,hatt/ethuetausge-driww-en
mirhunnausge-driww-en
dirhuttausge-driww-en
sihunnausge-driww-en
Plus-que-parfait
echhatausge-driww-en
duhasausge-driww-en
hien/si,hatt/ethatausge-driww-en
mirhatenausge-driww-en
dirhatausge-driww-en
sihatenausge-driww-en
Futur I
echwäert ausdreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-driww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausdreiw-en
dugéifsausdreiw-en
hien/si,hatt/etgéifausdreiw-en
mirgéifenausdreiw-en
dirgéiftausdreiw-en
sigéifenausdreiw-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-driww-en
duhssausge-driww-en
hien/si,hatt/ethttausge-driww-en
mirhttenausge-driww-en
dirhttausge-driww-en
sihttenausge-driww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif aus!
Plurieldreif-t aus!
ausge-driww-en
ausdreiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiw-endreiw-ennnerdreiw-enerandreiw-enerausdreiw-enermdreiw-enerofdreiw-eneropdreiw-enewechdreiw-enfortdreiw-enhannerdreiw-eniwwerdreiw-enofdreiw-enopdreiw-enundreiw-enverdreiw-enzerckdreiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles