E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

Žnnerdreiw-en untertreiben (D)minimiser, sous-estimer (F)to uderstate sth. (E)
Stammformen Žnnerdreiw-enŽnnerdreif-tŽnnerdriww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (Žnner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prťsent
echŽnnerdreiw-en
duŽnnerdreif-s
hien/si,hatt/etŽnnerdreif-t
mirŽnnerdreiw-en
dirŽnnerdreif-t
siŽnnerdreiw-en
Passť composť
echhunnŽnnerdriww-en
duhuesŽnnerdriww-en
hien/si,hatt/ethuetŽnnerdriww-en
mirhunnŽnnerdriww-en
dirhuttŽnnerdriww-en
sihunnŽnnerdriww-en
Plus-que-parfait
echhatŽnnerdriww-en
duhasŽnnerdriww-en
hien/si,hatt/ethatŽnnerdriww-en
mirhatenŽnnerdriww-en
dirhatŽnnerdriww-en
sihatenŽnnerdriww-en
Futur I
echwäert Žnnerdreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert Žnnerdriww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifŽnnerdreiw-en
dugéifsŽnnerdreiw-en
hien/si,hatt/etgéifŽnnerdreiw-en
mirgéifenŽnnerdreiw-en
dirgéiftŽnnerdreiw-en
sigéifenŽnnerdreiw-en
Conditionnel Passť composť
echhšttŽnnerdriww-en
duhšssŽnnerdriww-en
hien/si,hatt/ethšttŽnnerdriww-en
mirhšttenŽnnerdriww-en
dirhšttŽnnerdriww-en
sihšttenŽnnerdriww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
SingulierŽnnerdreif!
PlurielŽnnerdreif-t!
Žnnerdriww-en
Žnnerdreiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiw-enausdreiw-endreiw-enerandreiw-enerausdreiw-enerŽmdreiw-enerofdreiw-eneropdreiw-enewechdreiw-enfortdreiw-enhannerdreiw-eniwwerdreiw-enofdreiw-enopdreiw-enundreiw-enverdreiw-enzerťckdreiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles