E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erandreiwen hereintreiben (D)faire entrer (F)
Stammformen erandreiwendreift eraneragedriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiwen eran
dudreifs eran
hien/si,hatt/etdreift eran
mirdreiwen eran
dirdreift eran
sidreiwen eran
Pass compos
echhunneragedriwwen
duhueseragedriwwen
hien/si,hatt/ethueteragedriwwen
mirhunneragedriwwen
dirhutteragedriwwen
sihunneragedriwwen
Plus-que-parfait
echhateragedriwwen
duhaseragedriwwen
hien/si,hatt/ethateragedriwwen
mirhateneragedriwwen
dirhateragedriwwen
sihateneragedriwwen
Futur I
echwäert erandreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragedriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferandreiwen
dugéifserandreiwen
hien/si,hatt/etgéiferandreiwen
mirgéifenerandreiwen
dirgéifterandreiwen
sigéifenerandreiwen
Conditionnel Pass compos
echhtteragedriwwen
duhsseragedriwwen
hien/si,hatt/ethtteragedriwwen
mirhtteneragedriwwen
dirhtteragedriwwen
sihtteneragedriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif eran!
Plurieldreift eran!
eragedriwwen
erandreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwenausdreiwendreiwennnerdreiwenerausdreiwenermdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiwenhannerdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles