E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erandreiw-en hereintreiben (D)faire entrer (F)
Stammformen erandreiw-endreif-t eranerage-driww-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (eran-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiw-en eran
dudreif-s eran
hien/si,hatt/etdreif-t eran
mirdreiw-en eran
dirdreif-t eran
sidreiw-en eran
Pass compos
echhunnerage-driww-en
duhueserage-driww-en
hien/si,hatt/ethueterage-driww-en
mirhunnerage-driww-en
dirhutterage-driww-en
sihunnerage-driww-en
Plus-que-parfait
echhaterage-driww-en
duhaserage-driww-en
hien/si,hatt/ethaterage-driww-en
mirhatenerage-driww-en
dirhaterage-driww-en
sihatenerage-driww-en
Futur I
echwäert erandreiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erage-driww-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferandreiw-en
dugéifserandreiw-en
hien/si,hatt/etgéiferandreiw-en
mirgéifenerandreiw-en
dirgéifterandreiw-en
sigéifenerandreiw-en
Conditionnel Pass compos
echhtterage-driww-en
duhsserage-driww-en
hien/si,hatt/ethtterage-driww-en
mirhttenerage-driww-en
dirhtterage-driww-en
sihttenerage-driww-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif eran!
Plurieldreif-t eran!
erage-driww-en
erandreiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiw-enausdreiw-endreiw-ennnerdreiw-enerausdreiw-enermdreiw-enerofdreiw-eneropdreiw-enewechdreiw-enfortdreiw-enhannerdreiw-eniwwerdreiw-enofdreiw-enopdreiw-enundreiw-enverdreiw-enzerckdreiw-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles