E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ermdreiwen herumtreiben (D)traner (F)to hang around (E)
Stammformen ermdreiwendreift ermermgedriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (erm-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiwen erm
dudreifs erm
hien/si,hatt/etdreift erm
mirdreiwen erm
dirdreift erm
sidreiwen erm
Pass compos
echhunnermgedriwwen
duhuesermgedriwwen
hien/si,hatt/ethuetermgedriwwen
mirhunnermgedriwwen
dirhuttermgedriwwen
sihunnermgedriwwen
Plus-que-parfait
echhatermgedriwwen
duhasermgedriwwen
hien/si,hatt/ethatermgedriwwen
mirhatenermgedriwwen
dirhatermgedriwwen
sihatenermgedriwwen
Futur I
echwäert ermdreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ermgedriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifermdreiwen
dugéifsermdreiwen
hien/si,hatt/etgéifermdreiwen
mirgéifenermdreiwen
dirgéiftermdreiwen
sigéifenermdreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttermgedriwwen
duhssermgedriwwen
hien/si,hatt/ethttermgedriwwen
mirhttenermgedriwwen
dirhttermgedriwwen
sihttenermgedriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif erm!
Plurieldreift erm!
ermgedriwwen
ermdreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwenausdreiwendreiwennnerdreiwenerandreiwenerausdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiwenhannerdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles