E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erofdreiwen hinunter treiben (D)to drift down (E)
Stammformen erofdreiwendreift eroferofgedriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiwen erof
dudreifs erof
hien/si,hatt/etdreift erof
mirdreiwen erof
dirdreift erof
sidreiwen erof
Pass compos
echhunnerofgedriwwen
duhueserofgedriwwen
hien/si,hatt/ethueterofgedriwwen
mirhunnerofgedriwwen
dirhutterofgedriwwen
sihunnerofgedriwwen
Plus-que-parfait
echhaterofgedriwwen
duhaserofgedriwwen
hien/si,hatt/ethaterofgedriwwen
mirhatenerofgedriwwen
dirhaterofgedriwwen
sihatenerofgedriwwen
Futur I
echwäert erofdreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofgedriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofdreiwen
dugéifserofdreiwen
hien/si,hatt/etgéiferofdreiwen
mirgéifenerofdreiwen
dirgéifterofdreiwen
sigéifenerofdreiwen
Conditionnel Pass compos
echhtterofgedriwwen
duhsserofgedriwwen
hien/si,hatt/ethtterofgedriwwen
mirhttenerofgedriwwen
dirhtterofgedriwwen
sihttenerofgedriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif erof!
Plurieldreift erof!
erofgedriwwen
erofdreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwenausdreiwendreiwennnerdreiwenerandreiwenerausdreiwenermdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiwenhannerdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles