E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ewechdreiwen wegtreiben (D)chasser (F)to break adrift (E)
Stammformen ewechdreiwendreift ewechewechgedriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiwen ewech
dudreifs ewech
hien/si,hatt/etdreift ewech
mirdreiwen ewech
dirdreift ewech
sidreiwen ewech
Pass compos
echhunnewechgedriwwen
duhuesewechgedriwwen
hien/si,hatt/ethuetewechgedriwwen
mirhunnewechgedriwwen
dirhuttewechgedriwwen
sihunnewechgedriwwen
Plus-que-parfait
echhatewechgedriwwen
duhasewechgedriwwen
hien/si,hatt/ethatewechgedriwwen
mirhatenewechgedriwwen
dirhatewechgedriwwen
sihatenewechgedriwwen
Futur I
echwäert ewechdreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechgedriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechdreiwen
dugéifsewechdreiwen
hien/si,hatt/etgéifewechdreiwen
mirgéifenewechdreiwen
dirgéiftewechdreiwen
sigéifenewechdreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttewechgedriwwen
duhssewechgedriwwen
hien/si,hatt/ethttewechgedriwwen
mirhttenewechgedriwwen
dirhttewechgedriwwen
sihttenewechgedriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif ewech!
Plurieldreift ewech!
ewechgedriwwen
ewechdreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwenausdreiwendreiwennnerdreiwenerandreiwenerausdreiwenermdreiwenerofdreiweneropdreiwenfortdreiwenhannerdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles