E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortdreiwen wegtreiben (D)chasser (F)to break adrift (E)
Stammformen fortdreiwendreift fortfortgedriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Partikelverb (fort-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdreiwe fort
dudreifs fort
hien/si,hatt/etdreift fort
mirdreiwe fort
dirdreift fort
sidreiwe fort
Pass compos
echhufortgedriwwen
duhuesfortgedriwwen
hien/si,hatt/ethuetfortgedriwwen
mirhufortgedriwwen
dirhuttfortgedriwwen
sihufortgedriwwen
Plus-que-parfait
echhatfortgedriwwen
duhasfortgedriwwen
hien/si,hatt/ethatfortgedriwwen
mirhatefortgedriwwen
dirhatfortgedriwwen
sihatefortgedriwwen
Futur I
echwäert fortdreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortgedriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortdreiwen
dugéifsfortdreiwen
hien/si,hatt/etgéiffortdreiwen
mirgéifefortdreiwen
dirgéiftfortdreiwen
sigéifefortdreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttfortgedriwwen
duhssfortgedriwwen
hien/si,hatt/ethttfortgedriwwen
mirhättefortgedriwwen
dirhttfortgedriwwen
sihättefortgedriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdreif fort!
Plurieldreift fort!
fortgedriwwen
fortdreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwenausdreiwendreiwennnerdreiwenerandreiwenerausdreiwenermdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenhannerdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles