E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hannerdreiwen hintertreiben (D)empcher, faire couer qch. (F)to thwart sth. (E)
Stammformen hannerdreiwenhannerdreifthannerdriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (hanner-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echhannerdreiwen
duhannerdreifs
hien/si,hatt/ethannerdreift
mirhannerdreiwen
dirhannerdreift
sihannerdreiwen
Pass compos
echhunnhannerdriwwen
duhueshannerdriwwen
hien/si,hatt/ethuethannerdriwwen
mirhunnhannerdriwwen
dirhutthannerdriwwen
sihunnhannerdriwwen
Plus-que-parfait
echhathannerdriwwen
duhashannerdriwwen
hien/si,hatt/ethathannerdriwwen
mirhatenhannerdriwwen
dirhathannerdriwwen
sihatenhannerdriwwen
Futur I
echwäert hannerdreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hannerdriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhannerdreiwen
dugéifshannerdreiwen
hien/si,hatt/etgéifhannerdreiwen
mirgéifenhannerdreiwen
dirgéifthannerdreiwen
sigéifenhannerdreiwen
Conditionnel Pass compos
echhtthannerdriwwen
duhsshannerdriwwen
hien/si,hatt/ethtthannerdriwwen
mirhttenhannerdriwwen
dirhtthannerdriwwen
sihttenhannerdriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierhannerdreif!
Plurielhannerdreift!
hannerdriwwen
hannerdreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwenausdreiwendreiwennnerdreiwenerandreiwenerausdreiwenermdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiweniwwerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles