E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerdreiwen bertreiben (D)exagrer (F)to exaggerate (E)
Stammformen iwwerdreiweniwwerdreiftiwwerdriwwen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerdreiwen
duiwwerdreifs
hien/si,hatt/etiwwerdreift
miriwwerdreiwen
diriwwerdreift
siiwwerdreiwen
Pass compos
echhunniwwerdriwwen
duhuesiwwerdriwwen
hien/si,hatt/ethuetiwwerdriwwen
mirhunniwwerdriwwen
dirhuttiwwerdriwwen
sihunniwwerdriwwen
Plus-que-parfait
echhatiwwerdriwwen
duhasiwwerdriwwen
hien/si,hatt/ethatiwwerdriwwen
mirhateniwwerdriwwen
dirhatiwwerdriwwen
sihateniwwerdriwwen
Futur I
echwäert iwwerdreiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdriwwen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerdreiwen
dugéifsiwwerdreiwen
hien/si,hatt/etgéifiwwerdreiwen
mirgéifeniwwerdreiwen
dirgéiftiwwerdreiwen
sigéifeniwwerdreiwen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerdriwwen
duhssiwwerdriwwen
hien/si,hatt/ethttiwwerdriwwen
mirhtteniwwerdriwwen
dirhttiwwerdriwwen
sihtteniwwerdriwwen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerdreif!
Plurieliwwerdreift!
iwwerdriwwen
iwwerdreiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andreiwenausdreiwendreiwennnerdreiwenerandreiwenerausdreiwenermdreiwenerofdreiweneropdreiwenewechdreiwenfortdreiwenhannerdreiwenofdreiwenopdreiwenundreiwenverdreiwenzerckdreiwen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles