E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dréiwen trüben (D)troubler (F)to bedim/ becloud (E)
Stammformen dréiwendréiftgedréift
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréiwen
dudréifs
hien/si,hatt/etdréift
mirdréiwen
dirdréift
sidréiwen
Passé composé
echhugedréift
duhuesgedréift
hien/si,hatt/ethuetgedréift
mirhugedréift
dirhuttgedréift
sihugedréift
Plus-que-parfait
echhatgedréift
duhasgedréift
hien/si,hatt/ethatgedréift
mirhategedréift
dirhatgedréift
sihategedréift
Futur I
echwäert dréiwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedréift hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdréiwen
dugéifsdréiwen
hien/si,hatt/etgéifdréiwen
mirgéifendréiwen
dirgéiftdréiwen
sigéifendréiwen
Conditionnel Passé composé
echhättgedréift
duhässgedréift
hien/si,hatt/ethättgedréift
mirhättegedréift
dirhättgedréift
sihättegedréift
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréif!
Plurieldréift!
gedréift
dréiwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles