E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dréiw-en trüben (D)troubler (F)to bedim/ becloud (E)
Stammformen dréiw-endréif-tge-dréif-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdréiw-en
dudréif-s
hien/si,hatt/etdréif-t
mirdréiw-en
dirdréif-t
sidréiw-en
Passé composé
echhuge-dréif-t
duhuesge-dréif-t
hien/si,hatt/ethuetge-dréif-t
mirhuge-dréif-t
dirhuttge-dréif-t
sihuge-dréif-t
Plus-que-parfait
echhatge-dréif-t
duhasge-dréif-t
hien/si,hatt/ethatge-dréif-t
mirhatege-dréif-t
dirhatge-dréif-t
sihatege-dréif-t
Futur I
echwäert dréiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-dréif-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdréiw-en
dugéifsdréiw-en
hien/si,hatt/etgéifdréiw-en
mirgéifendréiw-en
dirgéiftdréiw-en
sigéifendréiw-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-dréif-t
duhässge-dréif-t
hien/si,hatt/ethättge-dréif-t
mirhättege-dréif-t
dirhättge-dréif-t
sihättege-dréif-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdréif!
Plurieldréif-t!
ge-dréif-t
dréiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles