E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausaart-en ausarten (D)dgnerer (F)to degenerate (E)
Stammformen ausaart-enaar-t ausausge-aar-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echaart-en aus
duaart-s aus
hien/si,hatt/etaar-t aus
miraart-en aus
diraar-t aus
siaart-en aus
Pass compos
echsinnausge-aar-t
dubassausge-aar-t
hien/si,hatt/etassausge-aar-t
mirsinnausge-aar-t
dirsiddausge-aar-t
sisinnausge-aar-t
Plus-que-parfait
echwarausge-aar-t
duwaarsausge-aar-t
hien/si,hatt/etwarausge-aar-t
mirwarenausge-aar-t
dirwaartausge-aar-t
siwarenausge-aar-t
Futur I
echwäert ausaart-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-aar-t sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausaart-en
dugéifsausaart-en
hien/si,hatt/etgéifausaart-en
mirgéifenausaart-en
dirgéiftausaart-en
sigéifenausaart-en
Conditionnel Pass compos
echwierausge-aar-t
duwiersausge-aar-t
hien/si,hatt/etwierausge-aar-t
mirwierenausge-aar-t
dirwiertausge-aar-t
siwierenausge-aar-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraart aus!
Plurielaar-t aus!
ausge-aar-t
ausaart-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles