E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

driibsen trdeln (D)traner (F)to dawdle (E)
Stammformen driibsendriibstgedriibst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdriibsen
dudriibs
hien/si,hatt/etdriibst
mirdriibsen
dirdriibst
sidriibsen
Pass compos
echhugedriibst
duhuesgedriibst
hien/si,hatt/ethuetgedriibst
mirhugedriibst
dirhuttgedriibst
sihugedriibst
Plus-que-parfait
echhatgedriibst
duhasgedriibst
hien/si,hatt/ethatgedriibst
mirhategedriibst
dirhatgedriibst
sihategedriibst
Futur I
echwäert driibsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedriibst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdriibsen
dugéifsdriibsen
hien/si,hatt/etgéifdriibsen
mirgéifendriibsen
dirgéiftdriibsen
sigéifendriibsen
Conditionnel Pass compos
echhttgedriibst
duhssgedriibst
hien/si,hatt/ethttgedriibst
mirhättegedriibst
dirhttgedriibst
sihättegedriibst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdriibs!
Plurieldriibst!
gedriibst
driibsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
Problem: bs/bt wird nicht zu ps/pt
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles