E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erdro-en ertragen (D)endurer (F)to bear/ suffer (E)
Stammformen erdro-enerdri-terdro-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerdro-en
duerdri-s
hien/si,hatt/eterdri-t
mirerdro-en
direrdro-t
sierdro-en
Prtrit
ech*erdrouch
du*erdrouch-s
hien/si,hatt/et*erdrouch
mir*erdrouch-en
dir*erdrouch-t
si*erdrouch-en
Pass compos
echhunnerdro-en
duhueserdro-en
hien/si,hatt/ethueterdro-en
mirhunnerdro-en
dirhutterdro-en
sihunnerdro-en
Plus-que-parfait
echhaterdro-en
duhaserdro-en
hien/si,hatt/ethaterdro-en
mirhatenerdro-en
dirhaterdro-en
sihatenerdro-en
Futur I
echwäert erdro-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erdro-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*erdrich
du*erdrich-s
hien/si,hatt/et*erdrich
mir*erdrich-en
dir*erdrich-t
si*erdrich-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferdro-en
dugéifserdro-en
hien/si,hatt/etgéiferdro-en
mirgéifenerdro-en
dirgéifterdro-en
sigéifenerdro-en
Conditionnel Pass compos
echhtterdro-en
duhsserdro-en
hien/si,hatt/ethtterdro-en
mirhttenerdro-en
dirhtterdro-en
sihttenerdro-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererdro!
Plurielerdro-t!
erdro-en
erdro-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andro-enausdro-enbidro-endro-enerandro-enerausdro-enermdro-enerofdro-eneropdro-enewechdro-enfortdro-enhanneschtdro-eniwwerdro-enmatdro-ennodro-enofdro-enopdro-enverdro-envirdro-enzoudro-en
Remarquen (intern)
Subjunktiv +Prteritum gebruchlich ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles