E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erandroen hereintragen (D)porter l'intrieur de (F)
Stammformen erandroendrit eraneragedroen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eran-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdroen eran
dudris eran
hien/si,hatt/etdrit eran
mirdroen eran
dirdrot eran
sidroen eran
Prtrit
ech*drouch eran
du*drouchs eran
hien/si,hatt/et*drouch eran
mir*drouchen eran
dir*droucht eran
si*drouchen eran
Pass compos
echhunneragedroen
duhueseragedroen
hien/si,hatt/ethueteragedroen
mirhunneragedroen
dirhutteragedroen
sihunneragedroen
Plus-que-parfait
echhateragedroen
duhaseragedroen
hien/si,hatt/ethateragedroen
mirhateneragedroen
dirhateragedroen
sihateneragedroen
Futur I
echwäert erandroen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eragedroen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*drich eran
du*drichs eran
hien/si,hatt/et*drich eran
mir*drichen eran
dir*dricht eran
si*drichen eran
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferandroen
dugéifserandroen
hien/si,hatt/etgéiferandroen
mirgéifenerandroen
dirgéifterandroen
sigéifenerandroen
Conditionnel Pass compos
echhtteragedroen
duhsseragedroen
hien/si,hatt/ethtteragedroen
mirhtteneragedroen
dirhtteragedroen
sihtteneragedroen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdro eran!
Plurieldrot eran!
eragedroen
erandroen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
androenausdroenbidroendroenerausdroenerdroenermdroenerofdroeneropdroenewechdroenfortdroenhanneschtdroeniwwerdroenmatdroennodroenofdroenopdroenverdroenvirdroenzoudroen
Remarquen (intern)
Subjunktiv +Prteritum gebruchlich ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles