E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hanneschtdroen zurcktragen (D)rapporter (F)to carry back (E)
Stammformen hanneschtdroendrit hanneschthanneschtgedroen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hannescht-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdroen hannescht
dudris hannescht
hien/si,hatt/etdrit hannescht
mirdroen hannescht
dirdrot hannescht
sidroen hannescht
Prtrit
ech*drouch hannescht
du*drouchs hannescht
hien/si,hatt/et*drouch hannescht
mir*drouchen hannescht
dir*droucht hannescht
si*drouchen hannescht
Pass compos
echhunnhanneschtgedroen
duhueshanneschtgedroen
hien/si,hatt/ethuethanneschtgedroen
mirhunnhanneschtgedroen
dirhutthanneschtgedroen
sihunnhanneschtgedroen
Plus-que-parfait
echhathanneschtgedroen
duhashanneschtgedroen
hien/si,hatt/ethathanneschtgedroen
mirhatenhanneschtgedroen
dirhathanneschtgedroen
sihatenhanneschtgedroen
Futur I
echwäert hanneschtdroen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtgedroen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*drich hannescht
du*drichs hannescht
hien/si,hatt/et*drich hannescht
mir*drichen hannescht
dir*dricht hannescht
si*drichen hannescht
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtdroen
dugéifshanneschtdroen
hien/si,hatt/etgéifhanneschtdroen
mirgéifenhanneschtdroen
dirgéifthanneschtdroen
sigéifenhanneschtdroen
Conditionnel Pass compos
echhtthanneschtgedroen
duhsshanneschtgedroen
hien/si,hatt/ethtthanneschtgedroen
mirhttenhanneschtgedroen
dirhtthanneschtgedroen
sihttenhanneschtgedroen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdro hannescht!
Plurieldrot hannescht!
hanneschtgedroen
hanneschtdroen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
androenausdroenbidroendroenerandroenerausdroenerdroenermdroenerofdroeneropdroenewechdroenfortdroeniwwerdroenmatdroennodroenofdroenopdroenverdroenvirdroenzoudroen
Remarquen (intern)
Subjunktiv +Prteritum gebruchlich ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles