E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hanneschtdro-en zurcktragen (D)rapporter (F)to carry back (E)
Stammformen hanneschtdro-endri-t hanneschthanneschtge-dro-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hannescht-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdro-en hannescht
dudri-s hannescht
hien/si,hatt/etdri-t hannescht
mirdro-en hannescht
dirdro-t hannescht
sidro-en hannescht
Prtrit
ech*drouch hannescht
du*drouch-s hannescht
hien/si,hatt/et*drouch hannescht
mir*drouch-en hannescht
dir*drouch-t hannescht
si*drouch-en hannescht
Pass compos
echhunnhanneschtge-dro-en
duhueshanneschtge-dro-en
hien/si,hatt/ethuethanneschtge-dro-en
mirhunnhanneschtge-dro-en
dirhutthanneschtge-dro-en
sihunnhanneschtge-dro-en
Plus-que-parfait
echhathanneschtge-dro-en
duhashanneschtge-dro-en
hien/si,hatt/ethathanneschtge-dro-en
mirhatenhanneschtge-dro-en
dirhathanneschtge-dro-en
sihatenhanneschtge-dro-en
Futur I
echwäert hanneschtdro-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtge-dro-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*drich hannescht
du*drich-s hannescht
hien/si,hatt/et*drich hannescht
mir*drich-en hannescht
dir*drich-t hannescht
si*drich-en hannescht
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtdro-en
dugéifshanneschtdro-en
hien/si,hatt/etgéifhanneschtdro-en
mirgéifenhanneschtdro-en
dirgéifthanneschtdro-en
sigéifenhanneschtdro-en
Conditionnel Pass compos
echhtthanneschtge-dro-en
duhsshanneschtge-dro-en
hien/si,hatt/ethtthanneschtge-dro-en
mirhttenhanneschtge-dro-en
dirhtthanneschtge-dro-en
sihttenhanneschtge-dro-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdro hannescht!
Plurieldro-t hannescht!
hanneschtge-dro-en
hanneschtdro-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andro-enausdro-enbidro-endro-enerandro-enerausdro-enerdro-enermdro-enerofdro-eneropdro-enewechdro-enfortdro-eniwwerdro-enmatdro-ennodro-enofdro-enopdro-enverdro-envirdro-enzoudro-en
Remarquen (intern)
Subjunktiv +Prteritum gebruchlich ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles