E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerdroen bertragen (D)transmettre, dlguer (F)transfer (E)
Stammformen iwwerdroeniwwerdritiwwerdroen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerdroen
duiwwerdris
hien/si,hatt/etiwwerdrit
miriwwerdroen
diriwwerdrot
siiwwerdroen
Prtrit
ech*iwwerdrouch
du*iwwerdrouchs
hien/si,hatt/et*iwwerdrouch
mir*iwwerdrouchen
dir*iwwerdroucht
si*iwwerdrouchen
Pass compos
echhunniwwerdroen
duhuesiwwerdroen
hien/si,hatt/ethuetiwwerdroen
mirhunniwwerdroen
dirhuttiwwerdroen
sihunniwwerdroen
Plus-que-parfait
echhatiwwerdroen
duhasiwwerdroen
hien/si,hatt/ethatiwwerdroen
mirhateniwwerdroen
dirhatiwwerdroen
sihateniwwerdroen
Futur I
echwäert iwwerdroen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdroen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*iwwerdrich
du*iwwerdrichs
hien/si,hatt/et*iwwerdrich
mir*iwwerdrichen
dir*iwwerdricht
si*iwwerdrichen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerdroen
dugéifsiwwerdroen
hien/si,hatt/etgéifiwwerdroen
mirgéifeniwwerdroen
dirgéiftiwwerdroen
sigéifeniwwerdroen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerdroen
duhssiwwerdroen
hien/si,hatt/ethttiwwerdroen
mirhtteniwwerdroen
dirhttiwwerdroen
sihtteniwwerdroen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerdro!
Plurieliwwerdrot!
iwwerdroen
iwwerdroen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
androenausdroenbidroendroenerandroenerausdroenerdroenermdroenerofdroeneropdroenewechdroenfortdroenhanneschtdroenmatdroennodroenofdroenopdroenverdroenvirdroenzoudroen
Remarquen (intern)
Subjunktiv +Prteritum gebruchlich ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles