E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerdro-en bertragen (D)transmettre, dlguer (F)transfer (E)
Stammformen iwwerdro-eniwwerdri-tiwwerdro-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerdro-en
duiwwerdri-s
hien/si,hatt/etiwwerdri-t
miriwwerdro-en
diriwwerdro-t
siiwwerdro-en
Prtrit
ech*iwwerdrouch
du*iwwerdrouch-s
hien/si,hatt/et*iwwerdrouch
mir*iwwerdrouch-en
dir*iwwerdrouch-t
si*iwwerdrouch-en
Pass compos
echhunniwwerdro-en
duhuesiwwerdro-en
hien/si,hatt/ethuetiwwerdro-en
mirhunniwwerdro-en
dirhuttiwwerdro-en
sihunniwwerdro-en
Plus-que-parfait
echhatiwwerdro-en
duhasiwwerdro-en
hien/si,hatt/ethatiwwerdro-en
mirhateniwwerdro-en
dirhatiwwerdro-en
sihateniwwerdro-en
Futur I
echwäert iwwerdro-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdro-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*iwwerdrich
du*iwwerdrich-s
hien/si,hatt/et*iwwerdrich
mir*iwwerdrich-en
dir*iwwerdrich-t
si*iwwerdrich-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerdro-en
dugéifsiwwerdro-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerdro-en
mirgéifeniwwerdro-en
dirgéiftiwwerdro-en
sigéifeniwwerdro-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerdro-en
duhssiwwerdro-en
hien/si,hatt/ethttiwwerdro-en
mirhtteniwwerdro-en
dirhttiwwerdro-en
sihtteniwwerdro-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerdro!
Plurieliwwerdro-t!
iwwerdro-en
iwwerdro-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
andro-enausdro-enbidro-endro-enerandro-enerausdro-enerdro-enermdro-enerofdro-eneropdro-enewechdro-enfortdro-enhanneschtdro-enmatdro-ennodro-enofdro-enopdro-enverdro-envirdro-enzoudro-en
Remarquen (intern)
Subjunktiv +Prteritum gebruchlich ???
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles