E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

drogéieren Rauschgift nehmen (D)se droguer (F)to be take drugs (E)
Stammformen drogéierendrogéiertdrogéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrogéieren
dudrogéiers
hien/si,hatt/etdrogéiert
mirdrogéieren
dirdrogéiert
sidrogéieren
Passé composé
echhunndrogéiert
duhuesdrogéiert
hien/si,hatt/ethuetdrogéiert
mirhunndrogéiert
dirhuttdrogéiert
sihunndrogéiert
Plus-que-parfait
echhatdrogéiert
duhasdrogéiert
hien/si,hatt/ethatdrogéiert
mirhatendrogéiert
dirhatdrogéiert
sihatendrogéiert
Futur I
echwäert drogéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drogéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrogéieren
dugéifsdrogéieren
hien/si,hatt/etgéifdrogéieren
mirgéifendrogéieren
dirgéiftdrogéieren
sigéifendrogéieren
Conditionnel Passé composé
echhättdrogéiert
duhässdrogéiert
hien/si,hatt/ethättdrogéiert
mirhättendrogéiert
dirhättdrogéiert
sihättendrogéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdrogéier!
Plurieldrogéiert!
drogéiert
drogéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles