E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

drog-éier-en Rauschgift nehmen (D)se droguer (F)to be take drugs (E)
Stammformen drog-éier-endrog-éier-tdrog-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdrog-éier-en
dudrog-éier-s
hien/si,hatt/etdrog-éier-t
mirdrog-éier-en
dirdrog-éier-t
sidrog-éier-en
Passé composé
echhunndrog-éier-t
duhuesdrog-éier-t
hien/si,hatt/ethuetdrog-éier-t
mirhunndrog-éier-t
dirhuttdrog-éier-t
sihunndrog-éier-t
Plus-que-parfait
echhatdrog-éier-t
duhasdrog-éier-t
hien/si,hatt/ethatdrog-éier-t
mirhatendrog-éier-t
dirhatdrog-éier-t
sihatendrog-éier-t
Futur I
echwäert drog-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert drog-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrog-éier-en
dugéifsdrog-éier-en
hien/si,hatt/etgéifdrog-éier-en
mirgéifendrog-éier-en
dirgéiftdrog-éier-en
sigéifendrog-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättdrog-éier-t
duhässdrog-éier-t
hien/si,hatt/ethättdrog-éier-t
mirhättendrog-éier-t
dirhättdrog-éier-t
sihättendrog-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdrog-éier!
Plurieldrog-éier-t!
drog-éier-t
drog-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles