E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

drosselen drosseln (D)rduire (F)to choke (E)
Stammformen drosselendrosseltgedrosselt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdrosselen
dudrossels
hien/si,hatt/etdrosselt
mirdrosselen
dirdrosselt
sidrosselen
Pass compos
echhugedrosselt
duhuesgedrosselt
hien/si,hatt/ethuetgedrosselt
mirhugedrosselt
dirhuttgedrosselt
sihugedrosselt
Plus-que-parfait
echhatgedrosselt
duhasgedrosselt
hien/si,hatt/ethatgedrosselt
mirhategedrosselt
dirhatgedrosselt
sihategedrosselt
Futur I
echwäert drosselen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedrosselt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrosselen
dugéifsdrosselen
hien/si,hatt/etgéifdrosselen
mirgéifendrosselen
dirgéiftdrosselen
sigéifendrosselen
Conditionnel Pass compos
echhttgedrosselt
duhssgedrosselt
hien/si,hatt/ethttgedrosselt
mirhättegedrosselt
dirhttgedrosselt
sihättegedrosselt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdrossel!
Plurieldrosselt!
gedrosselt
drosselen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles