E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

drouwen plumpsen, gelten, frdern (D)faire pouf (F)to plump (E)
Stammformen drouwendrouftgedrouft
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdrouwen
dudroufs
hien/si,hatt/etdrouft
mirdrouwen
dirdrouft
sidrouwen
Pass compos
echhugedrouft
duhuesgedrouft
hien/si,hatt/ethuetgedrouft
mirhugedrouft
dirhuttgedrouft
sihugedrouft
Plus-que-parfait
echhatgedrouft
duhasgedrouft
hien/si,hatt/ethatgedrouft
mirhategedrouft
dirhatgedrouft
sihategedrouft
Futur I
echwäert drouwen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedrouft hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdrouwen
dugéifsdrouwen
hien/si,hatt/etgéifdrouwen
mirgéifendrouwen
dirgéiftdrouwen
sigéifendrouwen
Conditionnel Pass compos
echhttgedrouft
duhssgedrouft
hien/si,hatt/ethttgedrouft
mirhättegedrouft
dirhttgedrouft
sihättegedrouft
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdrouf!
Plurieldrouft!
gedrouft
drouwen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles