E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

applaud-éier-en beklatschen, gratulieren (D)applaudir (F)to applaud so. (E)
Stammformen applaud-éier-enapplaud-éier-tapplaud-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echapplaud-éier-en
duapplaud-éier-s
hien/si,hatt/etapplaud-éier-t
mirapplaud-éier-en
dirapplaud-éier-t
siapplaud-éier-en
Passé composé
echhunnapplaud-éier-t
duhuesapplaud-éier-t
hien/si,hatt/ethuetapplaud-éier-t
mirhunnapplaud-éier-t
dirhuttapplaud-éier-t
sihunnapplaud-éier-t
Plus-que-parfait
echhatapplaud-éier-t
duhasapplaud-éier-t
hien/si,hatt/ethatapplaud-éier-t
mirhatenapplaud-éier-t
dirhatapplaud-éier-t
sihatenapplaud-éier-t
Futur I
echwäert applaud-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert applaud-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifapplaud-éier-en
dugéifsapplaud-éier-en
hien/si,hatt/etgéifapplaud-éier-en
mirgéifenapplaud-éier-en
dirgéiftapplaud-éier-en
sigéifenapplaud-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättapplaud-éier-t
duhässapplaud-éier-t
hien/si,hatt/ethättapplaud-éier-t
mirhättenapplaud-éier-t
dirhättapplaud-éier-t
sihättenapplaud-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierapplaud-éier!
Plurielapplaud-éier-t!
applaud-éier-t
applaud-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles