E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dubberen tippen (D)taper (F)to type (E)
Stammformen dubberendubbertgedubbert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echdubberen
dudubbers
hien/si,hatt/etdubbert
mirdubberen
dirdubbert
sidubberen
Pass compos
echhugedubbert
duhuesgedubbert
hien/si,hatt/ethuetgedubbert
mirhugedubbert
dirhuttgedubbert
sihugedubbert
Plus-que-parfait
echhatgedubbert
duhasgedubbert
hien/si,hatt/ethatgedubbert
mirhategedubbert
dirhatgedubbert
sihategedubbert
Futur I
echwäert dubberen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedubbert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdubberen
dugéifsdubberen
hien/si,hatt/etgéifdubberen
mirgéifendubberen
dirgéiftdubberen
sigéifendubberen
Conditionnel Pass compos
echhttgedubbert
duhssgedubbert
hien/si,hatt/ethttgedubbert
mirhättegedubbert
dirhttgedubbert
sihättegedubbert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdubber!
Plurieldubbert!
gedubbert
dubberen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles