E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dübelen dübeln (D)cheviller (F)to dowel (E)
Stammformen dübelendübeltgedübelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdübelen
dudübels
hien/si,hatt/etdübelt
mirdübelen
dirdübelt
sidübelen
Passé composé
echhugedübelt
duhuesgedübelt
hien/si,hatt/ethuetgedübelt
mirhugedübelt
dirhuttgedübelt
sihugedübelt
Plus-que-parfait
echhatgedübelt
duhasgedübelt
hien/si,hatt/ethatgedübelt
mirhategedübelt
dirhatgedübelt
sihategedübelt
Futur I
echwäert dübelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert gedübelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdübelen
dugéifsdübelen
hien/si,hatt/etgéifdübelen
mirgéifendübelen
dirgéiftdübelen
sigéifendübelen
Conditionnel Passé composé
echhättgedübelt
duhässgedübelt
hien/si,hatt/ethättgedübelt
mirhättegedübelt
dirhättgedübelt
sihättegedübelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdübel!
Plurieldübelt!
gedübelt
dübelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles