E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

dübel-en dübeln (D)cheviller (F)to dowel (E)
Stammformen dübel-endübel-tge-dübel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echdübel-en
dudübel-s
hien/si,hatt/etdübel-t
mirdübel-en
dirdübel-t
sidübel-en
Passé composé
echhuge-dübel-t
duhuesge-dübel-t
hien/si,hatt/ethuetge-dübel-t
mirhuge-dübel-t
dirhuttge-dübel-t
sihuge-dübel-t
Plus-que-parfait
echhatge-dübel-t
duhasge-dübel-t
hien/si,hatt/ethatge-dübel-t
mirhatege-dübel-t
dirhatge-dübel-t
sihatege-dübel-t
Futur I
echwäert dübel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ge-dübel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdübel-en
dugéifsdübel-en
hien/si,hatt/etgéifdübel-en
mirgéifendübel-en
dirgéiftdübel-en
sigéifendübel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-dübel-t
duhässge-dübel-t
hien/si,hatt/ethättge-dübel-t
mirhättege-dübel-t
dirhättge-dübel-t
sihättege-dübel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierdübel!
Plurieldübel-t!
ge-dübel-t
dübel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles