E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verduebelen verdoppeln (D)doubler (F)to double/ dublicate (E)
Stammformen verduebelenverduebeltverduebelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverduebelen
duverduebels
hien/si,hatt/etverduebelt
mirverduebelen
dirverduebelt
siverduebelen
Pass compos
echhuverduebelt
duhuesverduebelt
hien/si,hatt/ethuetverduebelt
mirhuverduebelt
dirhuttverduebelt
sihuverduebelt
Plus-que-parfait
echhatverduebelt
duhasverduebelt
hien/si,hatt/ethatverduebelt
mirhateverduebelt
dirhatverduebelt
sihateverduebelt
Futur I
echwäert verduebelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verduebelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverduebelen
dugéifsverduebelen
hien/si,hatt/etgéifverduebelen
mirgéifeverduebelen
dirgéiftverduebelen
sigéifeverduebelen
Conditionnel Pass compos
echhttverduebelt
duhssverduebelt
hien/si,hatt/ethttverduebelt
mirhätteverduebelt
dirhttverduebelt
sihätteverduebelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverduebel!
Plurielverduebelt!
verduebelt
verduebelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles